لوله ۵ لایه چیست و چه کاربردی دارد؟

لوله ۵ لایه چیست و چه کاربردی دارد؟

 از گذشته تاکنون انواع گوناگونی از لوله ها، جهت لوله کشی ساختمان ها و مکان های تجاری و یا اداری مورد استفاده قرار گرفته شده است، که با گذشت زمان هر روزه لوله های جدید تری با کارایی بهتری، روانه بازار می‌شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند.
لوله کشی ساختمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، چنانچه لوله به کار برده شده در لوله کشی هر بنای مسکونی، تجاری و یا فرهنگی و اداری، مرغوب نباشد و از جنس خوبی برخودار نباشد، خیلی زود افراد در حال سکونت در آن مکان با مشکلاتی در رابطه با لوله ها مواجه خواهند شد،  پس می بایست لوله ای که جهت لوله کشی ساختمان به کار برده می‌شود، از جنس خوبی برخودار باشد که با گذر زمان دچار آسیب دیدگی نشوند.لوله ۵ لایه چیست و چه کاربردی دارد؟اولین نوع لوله ها که در گذشته مورد استفاده قرار گرفته می‌شد، لوله هایی با جنس فلزی بودند، این نوع از لوله ها دارای معایبی بسیاری بودند همچون:
۱- به دلیل جنسی که داشتند، و موادی که در ساخت آنها به کار برده شده بود وزن بسیار سنگینی داشتند، در نتیجه حمل و نصب آنها بسیار مشکل بود.
۲- خیلی سریع در معرض زنگ زدگی قرار می‌گرفتند، چرا که اکسیژن به داخل دیواره های لوله ها نفوذ پیدا می‌کرد، و در نتیجه تغییر رنگ آب، و یا به وجود آمدن جلبک در قسمت هایی از دیواره لوله ها مشاهده می‌شد.
نوع دیگر از لوله ها که پس از لوله های فلزی به روی کار آمدند،‌ لوله هایی با جنس پلاستیکی بودند، که ویژگی برتر آنها نسبت به لوله های فلزی سبک بودن، حمل راحت و همچنین نصب آسان آنها در مدت زمان بسیار کوتاه بود و همچنین آنها نسبت به لوله های فلزی از طول عمر بسیار بیشتری برخوردار بودند، البته لوله های پلاستیکی نیز دارای معایبی بودند، پس از لوله های پلاستیکی، لوله های مدرن تولید و روانه بازار شدند، که نسبت به سایر لوله های از پیش تولید شده در بازار، از مزیت های بسیار بیشتری برخوردار هستند و مورد انتخاب بسیاری از افراد جهت لوله کشی ساختمان ها قرار گرفته اند.
لوله های ۵ لایه یک نمونه از لوله های مدرن به شمار می روند که به تازگی تولید شده اند، اما با توجه به ویژگی های بارز و ارزنده ای که لوله های پنج لایه از آن برخودار می باشند، استفاده بسیار زیادی از آنها می شود و مورد انتخاب بسیاری از افراد قرار می گیرند چرا که آنها می‌توانند در بسیاری از شرایط و بناها نقش مفیدی را به همراه داشته باشند.
تولید کنندگان لوله های پنج لایه، در هنگام ساخت این لوله ها، سعی به عمل آورده اند، تا از ترکیباتی استفاده نمایند که ویژگی های این نوع لوله را نسبت به سایر لوله ها افزایش دهند، تا اینکه آنها در ساختار لوله های پنج لایه از پلیمر به همراه فلز استفاده کردند.

انواع لوله های پنج لایه

البته مواد به کار برده شده در لوله های پنج لایه، تنها به پلیمر و فلز منتهی نمی‌شود، از ترکیبات دیگری نیز درون این لوله ها استفاده شده است، ساختار لوله های پنج لایه به این صورت می باشد که، یک لایه از آلومینیوم را در میان دو لایه از پلیمر قرار می‌دهند، سپس لایه موجود را توسط چسب های مخصوص به یکدیگر می چسبانند و آنها را فیکس می نمایند.
یکی از دلایل اصلی استفاده از پلیمر در لوله های پنج لایه برای کاهش میزان سنگینی این لوله ها می باشد که در نتیجه استفاده از لوله ها نیز با سهولت بسیار زیادی انجام می شود.
در این صورت حمل و نگهداری آنها و همچنین نصب آنها بسیار راحت تر انجام خواهد شد.انواع لوله های پنج لایهویژگی دیگری که لوله های پنج لایه از آن برخودار می باشند، این است که این نوع ساختار لوله های پنج لایه باعث می‌شود تا آنها استحکام بسیار بالایی نسبت به سایر لوله ها به دست آورند و مقاومت بسیار بالایی در برابر هر شرایطی از خود نشان دهند، لوله های پنج لایه در نام های مختلفی به بازار ارائه می‌شوند، که نام آنها برگرفته از ترکیبات به کار رفته شده در آنها می باشد، این نامگذاری ها به صورت استاندارد و با توجه به قوانینی که در خصوص این لوله ها وجود دارد صورت می گیرد، به طور کلی نام این دسته از لوله ها بر اساس نوع پلیمری که در ساخت لوله از آن استفاده شده را از چپ به راست بیان کرده و سپس طبق نوع فلز استفاده شده در لوله، در آخر آن نیز نوع پلیمر خارجی به کار برده شده درون لوله را ملاکی برای بیان نامگذاری لوله های پنج لایه قرار می دهند.
اگر بخواهیم کیفیت لوله های پنج لایه را توصیف نماییم، باید بگوییم که آنها با توجه به پلیمری که در هنگام ساخت لوله ها به کار برده شده است و همچنین نوعی چسبی که برای ایجاد چسبندگی بین لایه ها به کار برده شده است، ارزیابی می شوند.
لوله های پنج لایه به دسته:
۱- لوله های پنج لایهPE
این نوع از لوله پنج لایه دارای مقاومت و استحکام بسیار بالایی نمی باشد، چرا که نوع پلیمر به کار برده شده در آن پلی اتن می باشد. پس این دسته از لوله ها مناسب برای لوله کشی، آب گرم نمی باشند.
۲- لوله های پنج لایه PERT
ساختار این دسته از لوله ها همانند ساختار لوله های پنج لایه PE می باشد، یعنی نوع پلمیر به کار برده شده، پلی اتن می باشد، اما تفاوتی هایی وجود دارد که سبب شده است تا آنها عملکردی متفاوت نسبت به هم داشته باشند.
این دسته از لوله ها دارای مقاومت بسیار بالاتری می‌باشند و آنها می‌توانند تا دمای هفتاد درجه سانتیگراد از خود مقاومت به عمل بیاورند.
۳- لوله های پنج لایه PEX
این دسته از لوله ها، مقاومت فوق العاده ای از خود در برابر گرما نشان می دهند، تا جایی که از آن ها می توان در دمای نود و پنج درجه سانتیگراد نیز استفاده نمود.
چنانچه شما قصد خرید لوله را داشتید، باید حتما توجه فرمایید که متناسب با همان نیاز، یکی از لوله های پنج لایه را انتخاب نمایید، با انتخاب لوله های پنج لایه خیالی راحت و آسوده در خصوص لوله کشی، خواهید داشت، چراکه در حال حاضر لوله های پنج لایه با توجه به آخرین فناوری روز دنیا طراحی و ساخته شده اند، پس می‌توانند در زمینه های مختلفی، بسیاری از مشکلات را برطرف سازند.
البته ناگفته نماند که، همه لوله های پنج لایه دارای کیفیت بسیار بالا نمی باشند، پس باید پیش از خرید دقت فرمایید که آنها را از فروشگاه های معتبر خریداری نمایید.

لوله های پنج لایه چه ویژگی هایی دارند؟

لوله های پنج لایه دارای ویژگی های منحصر به فردی نسبت به سایر لوله ها می باشند:
۱- آنها مقاومت بسیار بالایی در برابر فشار از خود به عمل می آورند و از آنها می توان با خیالی راحت و آسوده برای لوله کشی آب گرم استفاده نمایید.
۲- لوله های پنج لایه دارای وزن بسیار کمی می باشند، که در این صورت نصب آنها بسیار راحت انجام می‌شود، و هزینه زیادی را به همراه نخواهد داشت، همچنین این ویژگی سبب می‌شود تا آنها دچار خوردگی نیز نشوند.لوله های پنج لایه چه ویژگی هایی دارند؟۳- طول عمر این لوله ها چیزی حدود به ۵۰ سال می‌باشد، و در طی مدت زمان کوتاه دچار پوسیدگی، و یا سوراخ شدن نمی‌شوند.
۴- در لوله های پنج لایه، اکسیژن به داخل دیواره لوله نفوذ پیدا نخواهد کرد، در نتیجه با مسئله تغییر رنگ آب مواجه نخواهیم شد.

لوله های پنج لایه چه کاربردی دارند؟

با توجه به ویژگی های بارز لوله های پنج لایه، این نوع از لوله ها توانسته است در جز بهترین و کاربردی ترین لوله هایی که در حال حاضر وجود دارد بشوند، با توجه به اینکه آنها در ساختار های مختلفی وجود دارند، با توجه به نیاز هر جایی، از هرکدام از این لوله های پنج لایه کاربردی، استفاده های متعددی صورت می گیرد.لوله های پنج لایه چه کاربردی دارند؟ از این رو می‌توان شاهد استفاده از لوله های پنج لایه در بناهای مختلف باشیم:
۱- استفاده از لوله های پنج لایه جهت عبور جریان آب گرم و سرد
 لوله های پنج لایه گزینه مناسبی برای عبور جریان گرم و سرد، مخصوصا گرم، می باشند.
۲- استفاده از لوله های پنج لایه در سیستم های گرمایشی
 از آنجایی که این لوله ها مقاومت بسیار بالایی از خود در برابر گرما و حرارت نشان می‌دهند، گزینه ای معقول و مناسب جهت به کار گیری در سیستم های گرمایشی، همچون شوفاژ ها می‌باشند.
 ۳- استفاده از لوله های پنج لایه در شرکت های پزشکی
لوله های پنج لایه برای عبور مواد پزشکی، همچون گاز های پزشکی بسیار موثر و کاربردی می‌باشند.

ارسال یک نظر