سپتیک تانک چیست؟

سپتیک تانک چیست؟

یکی از مهم ترین لوازم برای تصفیه ی فاضلاب سپتیک تانک می باشد که برای فاضلاب های تک واحدی هم مورد استفاده قرار می گیرد که منظور از تک واحدی بودن این است که برای واحد های مسکونی کوچک و اجتماعات کوچک بیش تر استفاده می شود.
نحوه ی عملکرد این دستگاه این گونه است که یا به صورت تصفیه ی مکانیکی عمل می کند و به صورت ته نشینی فاضلاب را تصفیه می کند و یا به صورت زیستی که توسط باکتری های بی هوازی فاضلاب تصفیه می شود.
هم چنین این وسیله جز اولین و ساده ترین وسیله ها می باشد که در برخی مناطق با عنوان گند انبار معروف است و در نقشه های ساختمانی این قسمت بسیار پر اهمیت می باشد چرا که سیستم تهویه ی فاضلاب محسوب می شود.

سپتیک تانک چیست؟
به طور کلی این مخزن اجازه ی پخش شدن فاضلاب جامد به محیط را نمی دهد اما اگر بخواهیم به صورت تخصصی به نحوه ی عملکرد این دستگاه بپردازیم این گونه است که به وسیله ی باکتری های بی هوازی فاضلاب جامدی که واردش می شود را تجزیه می کند که این مورد طی واکنش های شیمیایی انجام می شود و فاضلاب جامد را به مایع و یا گاز تبدیل می کند و سپس به وسیله ی چاه های جذبی این مواد را به طبیعت می دهد و این روند دائم در حال انجام و تکرار می باشد.
از این دستگاه، در ساختمان های بسیار بزرگ و مدرن استفاده می شود و در کشور های خارجی هم بیش تر می باشد اما در کشور ایران میزان استفاده به نسبت کم تر می باشد و این مورد شاید در خصوص نداشتن اطلاعات کافی در این خصوص است.
در این مقاله قصد داریم به حد نسبتا کافی از این دستگاه، آشنایی لازم را ارائه دهیم تا با داشتن اطلاعات کافی از آن بیش تر مورد استفاده قرار دهیم. این دستگاه به طور کامل سی درصد از آلودگی فاضلاب ها را می گیرد و با توجه به ساده بودنش کاربرد بسیار زیادی دارد و بیش تر در فاضلاب های بهداشتی و انسانی مورد استفاده است و هم چنین این دستگاه جز واحد های پیش تصفیه ای هم محسوب می شود.

چرا باید از سپتیک تانک استفاده کنیم؟

همان طور گفتیم دستگاه سپتیک تانک نوعی دستگاه برای تصفیه است که این تصفیه در دستگاه به گونه ای انجام می شود که فاضلاب به صورت بیولوژیکی تصفیه می شود و این تصفیه به گونه است که دوباره به چرخه ی مصرف باز می گردد که این مورد می تواند بسیار سودمند و کاربردی باشد.
در این مقاله می پردازیم به این که چرا باید از دستگاه سپتیک تانک در مکان هایی از جمله مسکونی، ساختمان های بزرگ و هر مکان دیگری که فاضلاب دارد استفاده شود.
استفاده از این دستگاه ضرورت ویژه ای دارد چرا که امروزه با افزایش جمعیت فاضلاب ها هم با این رشد روز افزون بیش تر می شود که می تواند بر سلامت محیط زیست و به طور کلی انسان و سایر جانوران هم تاثیر گذار باشد به همین دلیل دفع این فاضلاب ها به صورت کاملا اصولی و همین طور جلوگیری از انتشار بیماری به خصوص از فاضلاب های بیمارستانی جز مسائل بسیار مهم و حیاتی می باشد چرا که این الودگی اگر منتشر شود می تواند سفره های آب های زیر زمینی که آب های آشامیدنی را تشکیل می دهند و هم چنین زمین های کشاورزی که محصولات مواد غذایی را تامین می کنند را دچار آلودگی کنند و این الودگی نه تنها برای انسان است بلکه می تواند تمام جانداران و حتی گیاهان را هم در بر بگیرد.

چرا باید از سپتیک تانک استفاده کنیم؟
یکی از آلوده ترین فاضلاب ها که در کل جهان تولید می شود، فاضلاب های خروجی سرویس های بهداشتی عمومی و خصوصی است که پیدا کردن راهی برای از بین بردن آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است که در این قسمت به ضرورت استفاده از این دستگاه پی می بریم، که این دستگاه با نگاهی اصولی به اکوسیستم ها به ساخت این دستگاه پرداخته اند که به تجزیه ی سریع تر فاضلاب کمک ویژه ای می کند.
در گذشته این دستگاه از سیمان، بتن و آجر ساخته می شد و اما امروزه با پیشرفت هایی که در زمینه ایجاد شده است جنس های مختلف و با کیفیت تری در بازار عرضه می شود که این جنس ها شامل پلی اتیلنی و فایبر گلاس می باشد که راندمان دستگاه نیز تا حد زیادی افزایش یافت. با این تفاسیر پی می بریم که این دستگاه  وجودش بسیار ضروری می باشد و لازم است حتما از این دستگاه استفاده شود تا از این نظر آلودگی در محیط ایجاد نشود. قابل ذکر است که برای نصب این دستگاه از لوله بازکنی هایی که دارای تجهیزات پیشرفته ای هستند کمک گرفت.

نوع کار سپتیک تانک چگونه است؟

دستگاه سپتیک تانک به طور کلی دارای دو جز بسیار مهم است که شامل: مخزن سپتیک فاضلاب، فضای تخلیه است که این دستگاه از چند سال قبل برای تصفیه ی فاضلاب مدارس، پارک ها، مناطق مسکونی استفاده می شد که با توجه به قیمت مناسبی که داشت و البته دارد مورد توجه اکثریت قرار گرفت و کم کم در کل دنیا فراگرفت.
در این قسمت به نحوه ی عملکرد این دستگاه می پردازیم تا آشنایی بیش تر با این دستگاه پیدا کنیم‌.

۱- در مرحله ی اول با استفاده از لوله های ورودی این دستگاه، فاضلاب وارد مخزن سپتیک فاضلاب می شود که همان قسمت اول این دستگاه محسوب می شود.

۲- این دو قسمت دستگاه کاملا از هم مجزا می باشد و دیوار جدا کننده ای بین آن ها می باشد و بیش ترین حجم این دستگاه را قسمت اول که محل ورود فاضلاب می باشد گرفته است.

۳- مواد و ذراتی که وارد دستگاه می شوند اگر سنگین باشند که اکثرا سنگین هستند به راحتی ته نشین می شوند و روغن ها و چربی ها به علت سبک بودن بر روی این مواد ته نشین شده می ایستند و هنگامی که کف مخزن این دستگاه لجن گرفته شود باکتری ها و میکرو ارگانیسم ها کاملا در این محیط رشد کرده و فعالیت خود را آغاز می کنند.

نوع کار سپتیک تانک چگونه است؟

۴- با فعالیت باکتری ها و میکروارگانیسم ها واکنش های بیولوژیکی انجام می شود که این واکنش می تواند این لجن ها را تا حد زیادی کاهش دهد و به گاز متان تبدیل کند که این گاز از لوله خروج گاز از دستگاه سپتیک تانک خارج می شود.

۵- در نهایت پسابی باقی می ماند که این پساب از قسمت اول خارج می شود و وارد قسمت دوم می شود که این پساب اضافه ی لجن های تجزیه شده می باشد که این پساب به نسبت حالت اولیه ی خود زلال تر می باشد و سالی یک و دو بار به تخلیه ی آن باید پرداخته شود تا تداخلی در عملکرد این دستگاه ایجاد نشود.
این نکته را در نظر بگیرید که هنگام تخلیه نباید دستگاه به طور کامل تخلیه شود چرا که تمام باکتری ها و میکروارگانیسم ها هم از بین می رود اما وقتی مقداری از این محتویات داخل دستگاه بماند کار بهتر انجام می شود و دیگر نیاز نیست که دستگاه مجدد عملکرد خود را از نو داشته باشد.
هم چنین میزان درصد عملکرد این دستگاه به صورت درصدی شامل ۳۰ تا ۶۳ درصد می باشد. و اگر دستگاه به خوبی کار نکرد حتما در لوله ها مواد جامد گیر کرده است و سوراخ لوله بسته شده است، به همین دلیل است که توصیه می شود هرزگاهی به تخلیه ی آن پرداخته شود.

کاربردهای سپتیک تانک

در رابطه با دستگاه و عملکردی که دارد صحبت کردیم که در این قسمت می پردازیم به این موضوع که چه کاربرد مفیدی دارد.

۱- تصفیه ی تمام فاضلاب ها که شامل: مجتمع های تجاری ، هتل ها ، رستوران ها ، مجتمع های تفریحی، کارخانجات تولیدی و صنعتی، مرغ داری ها، مجتمع های درمانی می باشد که این مورد برای حفظ سلامت انسان و حفظ سلامت محیط زیست بسیار پر اهمیت است.

کاربردهای سپتیک تانک

۲- کاربرد دیگر این است که از گرفتگی چاه ها تا حد بسیار زیادی جلوگیری می کند این گونه که با حذف چربی ها و روغن که یکی از عوامل مهم در گرفتگی چاه ها است که این مورد بیش تر در غذا خوری ها و رستوران ها پر کاربرد و پر اهمیت است.

۳- در پمپاژ های فاضلابی می تواند تا حد بسیار زیادی تعادل را برقرار کند تا تصفیه بهتر صورت بگیرد‌.

این موارد در محیط زیست بسیار کاربردی است به خصوص این که نتیجه ی تصفیه اش تولید گاز است که در برخی صنایع دیگر به کار می رود و می تواند بسیار سودمند باشد.

ارسال یک نظر