رفع گرفتگی لوله فاضلاب و حمام

رفع گرفتگی لوله فاضلاب و حمام

گرفتگی لوله های فاضلاب و حمام بیش تر در اثر ورود مو و سایر اشیا ریز می باشد،گرفتگی لوله ها بسته به نوعی که دارند، لازم است تشخیص داده شود ،تا بهترین روش در این خصوص برگزیده شود و فرقی هم ندارد.
این گرفتگی در کدام قسمت از لوله های فاضلاب باشد چرا که موضوع گرفتگی لوله ها و چاه امری کاملا طبیعی است که در منازل و ساختمان ها ممکن است اتفاق بیفتد و بسته به میزان گرفتگی لازم است ،با لوله بازکنی های معتبر تماس گرفته شود و یا به روش های خانگی و ساده برطرف شود.
گرفتگی های شدید می توانند مشکلات زیادی را با خود به دنبال داشته باشند ،که بزرگ ترینِ آن ها، خروج آب داخل لوله هاست که ممکن است همراه با محتویات باشد به خصوص این که بیش تر محتویات چاه حمام مو می باشد و علاوه بر تمام این موارد هنگامی که در حال استحمام هستید آب تخلیه ی کامل نمی شود و هم چنان سطح حمام را فرا می گیرد که این می تواند بسیار آزار دهنده باشد و به سطح خارج حمام هم نفوذ کند و اتاق را کثیف کند ،که این کثیفی می تواند شامل کف و آب داخل لوله و سایر موارد باشد.رفع گرفتگی لوله فاضلاب و حمامیکی از ساده ترین کار هایی که می تواند برای باز کردن چاه حمام و فاضلاب انجام دهید استفاده از میله های کوچک است ،که از سیم‌ مفتول های انعطاف پذیر هم می توان استفاده کرد، که همانند قلاب باید شکل بگیرد و به داخل چاه برده شود و با چند بار انجام دادن می تواند هر آن چه گیر کرده است را خارج کرد ،که البته این مورد در صورتی نتیجه بخش است که محتویات و گرفتگی در نزدیکی چاه باشد و شدت آن زیاد نباشد‌.
هم چنین فنر های اهنی و فلزی هم می توانند، در این موارد کمک کننده باشند و نحوه ی عملکرد آن هم به همان صورت است، همانند قلاب به داخل چاه باید برده شود.
این نکته را هم بدانید که وقتی محتویات را تخلیه کردید بلافاصله آب بریزید تا لوله ها پاکسازی و تخلیه شوند.
این موارد تنها در خصوص گرفتگی های سبک است و اگر محتویات به قدری زیاد بود که آب از لوله ها خارج نمی شد ،بهتر است با سرویس کاران حرفه ای تماس بگیرید ،تا با تجهیزات و دستگاه های مخصوص به محل مورد نظر مراجعه کنند و به رفع آن بپردازند.

وسایل مورد نیازقبل از لوله بازکنی حمام

در خصوص گرفتگی لوله و چاه حمام ، این است که در این قسمت هم گرفتگی در اثر افتادن صابون و سایر لوازم موجود در حمام اتفاق می افتد و هم چنین عامل دیگری هم در این زمینه وجود دارد که به طور معمول بسیار اتفاق می افتد، که انداختن گوله های مو می باشد ،که این گوله ها به سادگی داخل لوله ها گیر می کنند و در طول زمان بر روی هم انباشته می شوند و گرفتگی شدیدتری را ایجاد می کنند.
این موارد از رایج ترین ها و معمول ترین دلایل گرفتگی در قسمت های مختلف منزل است ،که ممکن است در هر زمان اتفاق بیفتد که بهتر است با رعایت نکات و اصول از اتفاق افتادن هر کدام جلوگیری کنیم اما در برخی مواقع در اثر سهل انگاری ممکن است ،گرفتگی اتفاق بیفتد که برای باز کردن لوله ی حمام بسته به میزان آن از ابزار مختلفی استفاده می شود، چرا که ممکن است روش های متفاوتی به کار رود، به همین دلیل تشخیص میزان در ابتدا از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.وسایل مورد نیازقبل از لوله بازکنی حمام وقتی نوع گرفتگی تشخیص داده شود، شما به راحتی می توانید از روش های خانگی برای باز کردن لوله ها استفاده کنید و فرقی هم نمی کند لوله ی کدام قسمت از منزل باشد.
ابزار کاری که برای باز کردن لوله های حمام استفاده می شود، شامل موارد زیر می باشد:
۱- دستکش اولین و مهم ترین ابزار کار است که معمولا از دستکش لاتکس استفاده می شود.
۲- پیچ گوشتی که در برخی حمام ها درب چاه به وسیله ی پیچ گوشتی باز می شود.
۳- پارچه و دستمال
۴- سیم مفتول و یا فنر دستی ،که برای تخلیه ی محتویات به کار می رود و این مورد تنها برای تخلیه های سبک مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از محلول برای رفع گرفتگی لوله

برای باز کردن لوله ها از روش های خانگی و ساده هم استفاده می شود ،که این روش ها بیش تر در خصوص استفاده از محلول های دست ساز و خانگی می باشد که این محلول ها بسیار ساده و آسان هستند که با کم ترین هزینه تهیه می شوند که شامل موارد زیر می باشد:
۱- یکی از ساده ترین محلول ها جوش شیرین و آب است ،که با مخلوط کردن این دو با هم محلولی برای باز کردن لوله ها ایجاد می شود و هم چنین جوش شیرین علاوه بر باز کردن لوله ها می تواند بوی نامطبوع چاه و لوله ها را بگیرد که این مورد می تواند بسیار کاربردی و مفید باشد.
۲- محلول بعدی سرکه است ،که با آب و نمک مخلوط شود محلولی کارساز ایجاد می شود و به راحتی می تواند لوله ها را باز و پاکسازی کند.
البته این نکته را در نظر بگیرید که از آب ولرم و گرم جهت انجام این کار استفاده کنید، چرا که آب گرم نسبت به سرد نتیجه ی بهتر و سریع تری را ایجاد می کند و محتویات لوله با آب گرم و ولرم نرم تر شده و امکان تخلیه بیش تر و بهتر است.استفاده از محلول برای رفع گرفتگی لوله۳- مورد آخر، استفاده از محلول های شیمیایی لوله بازکن است ،که این محلول ها محتویات را تجزیه می کنند و به سرعت از گرفتگی جلوگیری می کنند.
اما در استفاده از آن ها باید محدودیتی وجود داشته باشد چرا که در صورت استفاده ی مکرر می تواند به لوله ها آسیب برساند.

مهم ترین روش های رفع گرفتگی لوله های آب گرم

یکی دیگر از معضلاتی است که ممکن است اتفاق بیفتد ،گرفتگی لوله های آب گرم می باشد که با گرفتگی این لوله ها می تواند پکیج ها، شوفاژ ها را هم دچار مشکل کند.
به همین دلیل لازم است سریعا به رفع آن پرداخته شود و از آن جایی که در مصارف روزانه بیش تر از آب گرم استفاده می شود، می تواند کار روزانه را هم مختل کند.
یکی از آشکارترین دلایل گرفتگی لوله های آب گرم املاح آب است ،که داخل لوله ها رسوب می کند، این‌رسوب رفته رفته انباشته می شود و گرفتگی های سنگین را ایجاد می کند.مهم ترین روش های رفع گرفتگی لوله های آب گرمبرای باز کردن گرفتگی لوله های آب گرم می توانید از روش های زیر استفاده کنید:
۱- روش اول محلول های شیمیایی می باشد، چرا که رسوب ها به آسانی جدا نمی شوند و با ریختن محلول شیمیایی تا حدودی تجزیه می شوند و جدا شده که پس از استفاده از این محلول های شیمیایی لازم است آب گرم ریخته شود تا اثرات آن بر روی لوله ها باقی نماند.
۲- مورد بعدی استفاده از سرکه به تنهایی است، که خاصیت اسیدی سرکه می تواند رسوب لوله را از بین ببرد.
۳- در اخر دستگاه های مخصوص است که در مراکز مخصوص لوله بازکنی وجود دارد و باید با سرویس کاران مرکز تماس گرفته شود.
برای این که از این مشکل جلوگیری شود می توانید از دستگاه های تصفیه ی آب استفاده کنید چرا که املاح آب را به طور کامل می گیرد و وقتی هیچ گونه املاح و مواد معدنی در آب نباشد رسوبی هم رخ نمی دهد.

باز کردن و رفع گرفتگی لوله فاضلاب با فنر

از دیگر دستگاه های لوله بازکنی فنر های برقی هستند ،که جز پر کاربردترین دستگاه ها می باشند، که این دستگاه از فنری انعطاف پذیر ساخته شده است و تا عمق ده متری لوله ها و فاضلاب می رود .
هم چنین فنر آن دارای اشکال مختلفی است ،که بسته به نوع لوله مورد استفاده قرار می گیرد و عملکرد این دستگاه این گونه است ،که با ورود فنر برقی به محل مورد نظر با چرخش فنر محتویات حرکت کرده و باعث باز شدن لوله می شود چرخش فنر هم گردش به چپ است و هم گردش به راست است که با هر باز چرخش محتویات را به سمت خود می چرخاند و این حرکت باعث تخلیه ی چاه و فاضلاب می شود .باز کردن و رفع گرفتگی لوله فاضلاب با فنرهم چنین این دستگاه در انواع اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و همین طور ساده که هر کدام عملکرد مخصوص به خود را دارد. درجه ی موتور این دستگاه قابل تنظیم می باشد که می توانید بر روی هر سرعتی تنظیم کنید.

 

ارسال یک نظر