رفع گرفتگی توالت فرنگی و ایرانی

رفع گرفتگی توالت فرنگی و ایرانی

مسئله گرفتگی لوله ها امری طبیعی به شمار می رود، که ممکن است برای هر یک از ما در محل زندگی و یا محل کارمان رخ بدهد و با آن مواجه شویم.
گاهی ممکن است در بازه زمانی یکسال، چندین مرتبه با مسئله گرفتگی لوله ها مواجه شویم، و گاهی نیز کمتر، ولی به هر حال امکان وقوع این اتفاق برای هر یک از ما وجود دارد و بدیهی است که در هنگام وقوع این اتفاق با شرایط غیر قابل تحملی مواجه خواهیم شد و به دنبال راه حلی خواهیم گشت تا بتوانیم، توسط آن فورا شرایط پیش آمده را برطرف کنیم.
گرفتگی لوله ها به عوامل مختلفی بستگی دارد، به عنوان مثال یکی از مهم ترین علت هایی که در به وجود آمدن مشکلاتی در خصوص لوله ها تاثیر گذار است، فرسودگی لوله ها و مدت زمانی است که از آنها استفاده می‌شود، در مکان هایی که فرسوده و قدیمی هستند و سالیان سال است که لوله کشی آنها تعویض نشده است، احتمال اینکه گرفتگی لوله ها پیش بیاید، خیلی بیشتر خواهد بود نسبت به مکان هایی که مدت زمان ساخت آنها کمتر است.رفع گرفتگی توالت فرنگی و ایرانی چراکه با گذر زمان و استفاده طولانی مدت برای مصارف روزانه، لوله ها دچار فرسودگی می شوند و در نتیجه زودتر در معرض گرفتگی قرار می گیرند.
عوامل مختلف دیگری که در گرفتگی لوله ها تاثیر گذار می‌باشند:
۱- تعداد نفراتی که در یک مکانی مسکونی در حال زندگی و سکونت می باشند، و یا افرادی که در یک مکان تجاری یا فرهنگی و یا تفریحی، مشغول به کار می باشند، در گرفتگی لوله های آن مکان نقش خواهند داشت، چرا که به مراتب با افزایش جمعیت، میزان مصارف افزایش پیدا می‌کند، در نتیجه موادی که باید دفع شوند و به لوله فاضلاب انتقال داده شوند افزایش پیدا می‌‌کند‌.
۲- مورد دیگری که در گرفتگی لوله ها تاثیر گذار است، این است که هر یک از ما بایدها و نباید هایی را که در مسئله گرفتگی لوله ها مهم است را رعایت نماییم، مثلا، نباید اجازه دهیم که اشیایی وارد لوله ها شود، و همچنین از ورود بسیاری از آشغال ها همانند، پسمانده های غذایی، دستمال کاغذی و… به داخل لوله ها جلوگیری نماییم.

علت گرفتگی توالت چیست؟

به‌طور معمول گرفتگی لوله ها در قسمت های مختلفی به وجود می‌آید، این گرفتگی ها با نشانه های مختلفی همراه خواهند بود، که توسط آنها متوجه خواهیم شد، که قسمت هایی از لوله ها دچار گرفتگی شده است و باید به دنبال راه حلی برای رفع آنها باشیم.
گرفتگی لوله ها می‌تواند در بخش هایی همچون:
۱- سینک ظرفشویی
۲- حمام
۳- روشویی سرویس های بهداشتی
۴- توالت های فرنگی و یا ایرانی
۵- در حیاط و یا پارکینگ خانه
۶- در کف آشپزخانه هایی که دارای لوله کشی برای عبور آب می باشند.
در واقع در هر قسمتی از یک مکانی که افرادی در حال زندگی و یا مشغول به فعالیت های دیگر می باشند، و سیستم جریان آب وجود دارد، قطعا باید سیستم خروج آب استفاده شده و یا به اصطلاح فاضلاب نیز وجود داشته باشد، و در این میان، جریانات آب و فضولات دیگر توسط لوله کشی ساختمان انجام خواهد شد، به هر میزانی که مصرف بیشتر باشد، لوله ها بیشتر در معرض مشکلاتی همچون فرسودگی، ترکیدگی، سوراخ شدن، و یا گرفتگی قرار خواهند گرفت.
 گرفتگی لوله ها در هر کدام از قسمت های ذکر شده، می‌تواند به خاطر انجام دلایل خاصی اتفاق بیوفتد، که پیشنهاد می‌شود با دلایلی که در گرفتگی لوله ها نقش دارند آشنا شوید، و آگاهی کامل در این بابت را داشته باشید و در نتیجه با شناسایی آنها از انجام آنها خودداری نمایید، که در این صورت با مشکل گرفتگی لوله ها کمتر مواجه خواهید شد.
۱- فضولات ریز و پسماند های غذایی یکی از اصلی ترین دلایل گرفتگی لوله ها
شاید برخی از ما این تصور را داشته باشیم که، چنانچه اشغال های ریز و یا پسمانده های غذایی را به داخل لوله بریزیم، آنها از لوله ها عبور کرده و خارج می‌شوند و به لوله فاضلاب می‌ریزند، سپس یا به شبکه فاضلاب شهری سرازیر می‌شوند، و یا درون چاه فاضلاب قرار می‌گیرند، و به هر حال به یک نحوی دفع آنها صورت می‌گیرد.
اما این اینگونه نیست، مقدار بسیار زیادی از این فضولات از لوله ها خارج نخواهند شد، بلکه به دیواره لوله ها می چسبند، و روز به روز میزان انباشته شدن آنها روی هم افزایش پیدا می کند و در نهایت به جایی می‌رسند، که گرفتگی لوله ها اتفاق میوفتد، برای جلوگیری از وقوع این اتفاق که در رابطه با سینک ظرفشویی می باشد، باید پیش از انجام شروع شستشو‌ی هرگونه ظرف و یا اجسام دیگر، هرگونه پسماند غذایی و یا اشغال های دیگر را به درون سطل زباله بریزید و اجازه ندهید که کوچکترین اشغالی وارد لوله سینک ظرفشویی شود.علت گرفتگی توالت چیست؟۲-چربی های باقی مانده بر روی ظرف های غذایی 
بسیاری از ما در هنگام درست کردن غذا، از مقدار روغن بسیاری زیادی استفاده می کنیم، در نتیجه مقدار ظرف زیادی را که به چربی آغشته شده اند را باید بشوییم، با شستن این ظرف ها، روغن و چربی های خارج شده از روی آنها به داخل لوله ها ریخته می شوند و سبب گرفتگی لوله ها می شوند.
برای جلوگیری از این منظور نیز می بایست پیش از شستن ظرف ها، چربی موجود بر روی آنها را با دستمال تمیز کنید و آن را از بین ببرید، و هر چند وقت یکبار نیز آب گرم به داخل لوله ها بریزید، تا چربی های موجود درون لوله ها خارج شوند.
۳- گرفتگی لوله های سرویس های بهداشتی و یا حمام به دلیل گیر کردن مو درون لوله ها
 برخی از افراد انجام اصلاح موهای خود را درون سرویس های بهداشتی و یا حمام انجام می دهند، که باعث می‌شود، تا مقدار مو وارد لوله ها شود، قرار گرفتن حجم زیادی از موها بر روی هم می‌تواند سبب گرفتگی لوله ها و باعث ایجاد مشکلاتی در خصوص جریان آب شود.
۴- گرفتگی توالت فرنگی
 گرفتگی توالت های فرنگی یکی دیگر از اتفاقات بدی است ۲-که امکان دارد با آن مواجه شویم، معمولا گرفتگی توالت های فرنگی با بالا آمدن آب درون آنها همراه است ،که کثیفی های زیادی را به همراه خواهد داشت، گاهی نیز ممکن است آب به راحتی از آنها خارج نشود، که نشان دهنده این موضوع خواهد بود که آنها دچار گرفتگی شده اند.
علت های مختلفی وجود دارد که در گرفتگی توالت های فرنگی نقش دارند:
۱-اصلی ترین علتی که میتوان از آن نام برد، گیر کردن و یا افتادن اشیای مختلف درون توالت فرنگی می باشد، همچون گیر کردن مدفوع درون لوله توالت فرنگی، برخی از افراد پس از استفاده از دستمال کاغذی، آنها را به درون توالت فرنگی می اندازند که می تواند باعث گرفتگی توالت فرنگی شود، افتادن نوار بهداشتی درون توالت فرنگی، افتادن و گیر کردن هرگونه اجسام دیگر همچون، تلفن همراه، کلید و یا سوییچ ماشین، و…
۲- البته مواردی دیگری نیز هستند که در گرفتی توالت فرنگی نقش خواهند داشت، مواردی همچون، قرارگیری نامناسب توالت فرنگی و..

روش های رفع گرفتگی توالت

برای رفع گرفتگی توالت های فرنگی روش های مختلفی وجود دارد، که شامل دو دسته انجام راهکار های خانگی، و رفع گرفتگی توالت فرنگی توسط متخصصان لوله بازکنی میشوند.
راهکاری های خانگی که برای رفع گرفتگی توالت های فرنگی وجود دارد:
۱- استفاده از سلفون
چنانچه با گرفتگی توالت فرنگی مواجه شدید، می توانید بر روی سطح آن را سلفون بکشید، به طوری که هوایی از آن نتواند عبور کند، سپس با بالا آمدن آب توالت فرنگی بر روی سلفون فشار آوردید، که سبب آن شوید که آب با فشار زیادی به داخل لوله بازگردد و سپس گرفتگی لوله برطرف شود.
۲- استفاده از چوب لباسی های فلزی
به منظور در آوردن اشیای گیر کرده درون توالت فرنگی می توانید، سر چوب لباسی های فلزی را که به شکل قلاب می باشند را صاف کرده، سپس به داخل لوله توالت فرنگی فرو نمایید و با کمک آن هرچیزی را که به درون لوله گیر کرده است را بیرون بکشید.
۳- استفاده از محلول های لوله بازکنی
گاهی ممکن است گرفتگی بر اثر انباشته شدن جرم درون لوله توالت باشد، که می توانید از محلول های لوله بازکنی استفاده کنید.روش های رفع گرفتگی توالت

۴-رفع گرفتگی توالت با تلمبه دستی
استفاده از تلمبه های دستی از دیگر روش هایی است، که می توانید جهت رفع گرفتگی توالت از آن استفاده نمایید، استفاده از آنها به این صورت است که باید آنها را بر روی سطح لوله قرار داده، به طوری که هوایی درون تلمبه نباشد، سپس به آن فشار وارد نمایید.

۵-رفع گرفتگی با دستگاه تراکم هوا
رفع گرفتگی لوله ها به کمک دستگاه تراکم هوا، یکی از روش هایی است که توسط مجموعه های لوله بازکنی قابل انجام است.
این دستگاه فشار بسیار زیادی را به داخل لوله وارد می‌کند که باعث می‌شود تا گرفتگی لوله برطرف شود.

ارسال یک نظر