تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه

تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه

ترکیدگی لوله ها به علت های متفاوت و گوناگونی رخ می دهند و این موضوع هیچ ارتباطی به نوساز بودن یا قدیمی بودن ساختمان و لوله ها ندارد. همانطور که می دانید در فصل زمستان به دلیل کاهش دمای زیاد ترکیدگی لوله ها اتفاق می‌افتد.
در فصلی مثل زمستان دمای هوا به شدت کاهش یافته و این موضوع سبب می شود لوله ها یخ بزنند. یخ زدن لوله ها آسیب پذیری آن ها را افزایش داده و با کوچکترین فشار لوله می‌شکند.
در واقع مهمترین دلایلی که لوله ها به سبب آن ها دچار ترکیدگی می شوند، شامل کاهش دما و یخ زدگی لوله ها، فشار بیش از حد معمول آب، از بین رفتن و زنگ زدن لوله ها و غیره می‌شوند. ترکیدگی های انواع لوله ها ممکن است در جای جای آن رخ دهند و فعالیت آن ها را مختل کنند. اما مهم تر از هر مشکلی تشخیص به موقع و دقیق آن است.
در برخی موارد تشخیص ترکیدگی لوله کار نسبتا راحتی است چرا که در این موارد ترکیدگی لوله خودش را به صورت نم یا خیسی دیوار ها، چکه سقف و یا طبله کردن در نواحی مختلف دیوار نشان می‌دهد. همچنین گاهی اوقات ترکیدگی های لوله  در کف حیات یا در زیر زمین ها اتفاق می‌افتند و نمی‌توان آن ها را تشخیص داد.

تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه
تشخیص ترکیدگی های لوله در اینگونه مواقع باید توسط افراد ماهر و لوله بازکنی با تجربه همانند لوله بازکنی ونک و به وسیله دستگاه ها و تجهیزات پیشرفته انجام شود‌. نصب و تعمیر لوله ها در بخش لوله کشی ساختمان بسیار حائز اهمیت است چرا که لوله های ساختمان در یک شبانه روز به طور مستمر توسط ساکنین ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند.
افراد متخصص در این زمینه برای فهمیدن این موضوع از دستگاه های تشخیص ترکیدگی لوله استفاده می‌کنند. این دستگاه ها همچنین انواع مختلفی دارند که بسته به شرایط و خرابی لوله ها از آن ها استفاده می‌شود. دستگاه های تشخیص ترکیدگی لوله شامل دستگاه های تصویری، آکوستیک و دستگاه مادون قرمز و دستگاه نشت یاب می شوند. استفاده از هر یک از این دستگاه ها بستگی به شرایط ترکیدگی لوله ها دارد.

علت ترکیدگی لوله های آب و اهمیت تشخیص آن

همانطور که گفته شد ترکیدگی های لوله های آب به دلایل گوناگونی رخ می دهند. هر یک از این ترکیدگی ها ممکن است صدمات جبران ناپذیری به لوله کشی انواع نواحی ساختمان بزنند.
بهترین نوع لوله، لوله های مسی هستند که علاوه بر طول عمر بالا، احتمال ترکیدگی و نشت آن ها نیز بسیار اندک است ولی به دلیل هزینه نسبتا بالا کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.
یکی از پر کابردترین لوله ها اما در لوله کشی های ساختمان استفاده از لوله های فلزی است. لوله های فلزی علاوه بر قیمت به صرفه و استحکام بالا، جنس مرغوبی نیز دارند و بعد از لوله های مسی، بهترین لوله های بازار هستند.

علت ترکیدگی لوله های آب و اهمیت تشخیص آن
لوله های فلزی اما ممکن است به دلایل مختلفی همچون جنس لوله ها، نحوه لوله کشی و غیره دچار  نشت و ترکیدگی شوند. اگر برای استفاده از این لوله ها برای آن ها از جنس مرغوب و سایز استاندارد استفاده شود، عمر این لوله ها به حدود ۳۰ سال  می‌رسد. اگر لوله های فلزی در خاک مرطوب قرار بگیرند از خوردگی و زنگ زدن در امان نیستند و قسمت های مختلف دچار پوسیدگی و زنگ زدگی میشود و در نهایت نشت لوله را به همراه دارد.
نوع دیگری از لوله ها وجود دارند که به آن ها لوله های پلاستیکی گفته می شود. این لوله ها از جنس پلاستیکی به نام پروپیلن می‌باشند و استحکام حد متوسطی از خود نشان می دهند. این لوله ها همچنین زود تر از لوله های مسی و فلزی دچار ترکیدگی و نشت می‌شوند زیرا همانطور که گفته شد جنس لوله یک مسئله پر اهمیت در میزان  استحکام آن است. این لوله ها همچنین به دلیل نصب و هزینه ارزان بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند اما طول عمر پایینی دارند به خصوص اگر  اصولی و درست نصب نشوند.
لوله های آب همچنین به علت هایی دیگر از جمله ترکیدگی لوله آب، ترکیدگی شوفاژ، فاضلاب و موتور خانه دچار نشتی های کوچک و بزرگ می‌شوند.

تشخیص ترکیدگی لوله آب با دستگاه نشت یاب

یکی از بهترین دستگاه هایی که می توان به وسیله آن ترکیدگی و نشت لوله های خفیف و بزرگ آب را تشخیص داد، دستگاه نشت یاب است.
استفاده از دستگاه نشت یاب حتما باید توسط افراد حرفه ای و کاربلد صورت گیرد و انجام این کار از عهده افراد غیر متخصص خارج است.
پس به شما توصیه می‌کنیم به محض یافتن کوچکترین ایراد از لوله ها سریع آن را با یک لوله بازکنی در میان بگذارید. دستگاه های نشت یابی به صورت صوتی کار می کنند.
همان طور که می دانید وقتی لوله ای دچار ترکیدگی یا نشت می شود، آب موجود در آن ها با سرعت بیشتری به خارج از لوله انتقال پیدا می‌کند. این موضوع سبب تولید صوتی بیش از حد معمول می شود که در برخی موارد انسان نمی‌تواند آن را بشنود ولی دستگاه های نشت یاب توانایی این را دارند که کوچکترین صوت ها را نیز ثبت کنند. دستگاه های نشت یاب همچنین می‌توانند صوت هایی تا حدود ۴۰ سانتی متر در عمق زمین را ثبت کنند.

تشخیص ترکیدگی لوله آب با دستگاه نشت یاب
دستگاه های نشت یاب حتما میزان ترکیدگی های لوله و اندازه آن را نیز تشخیص می‌دهند. در مواردی که ترکیدگی کوچک و جزئی باشند معمولا قسمتی که دچار مشکل شده است را برش داده یا برداشته و لوله جدید دیگری را جایگزین آن می‌کنند.
در برخی ترکیدگی های بزرگ اما حتما نیاز به تعویض لوله کشی کل ساختمان می باشد. تشخیص این موضوعات نیز کاملا باید توسط افراد حرفه ای و باتجربه صورت بگیرد. دستگاه های نشت یاب همچنین می‌توانند محل دقیق آسیب، نم و رطوبت را شناسایی کرده و با این عمل می توان جلوی تخریب بیش از اندازه ساختمان، دیوار ها در نهایت محل هایی که لوله در آن ها دچار نشت شده است را تا حدود زیادی گرفت.

چگونه متوجه ترکیدگی لوله شویم؟

همان گونه که گفتیم لوله ها بعد از ترکیدگی و نشت از خود نشانه هایی بروز می‌دهند که می توان به وسیله آنها به آسیب های وارده به لوله ها پی برد و خیلی سریع جلوی آنها را گرفت. تشخیص به موقع کار را برای شما آسان کرد و هزینه تعمیر لوله ها را نیز کاهش خواهد داد.

نشتی و ترکیدگی لوله ها علائمی دارد و این علائم شامل موارد زیر می‌شوند.

۱- افت بیش از حد معمول فشار آب

ترکیدگی لوله در نواحی مختلف لوله باعث بیرون ریختن آب لوله از خروجی های ایجاد شده می شود و سبب می شود فقط مقدار کمی آب از دهانه اصلی عبور کند. بنابراین در این صورت است که شما مکررا افت فشار را مشاهده می کنید.

چگونه متوجه ترکیدگی لوله شویم؟

۲- چکه آب و نم

چکه آب از سقف و نم زدگی دیوار ها از نشانه های جدی ترکیدگی لوله هاست.

۳- مبلغ بالای قبض

بالا رفتن ناگهانی مبلغ قبض در عین مصرف معمولی و اخطاریه
در صورت بروز این نشانه‌ ها سریع با یک لوله بازکنی معتبر تماس حاصل فرمایید تا بررسی ها توسط افراد متخصص به صورت دقیق تر صورت گیرد. همانطور که گفته شد تشخیص به موقع و سریع کار شما را آسان خواهد کرد و هزینه تعمیر را بسیار کم‌.

نشت یابی از طریق کنتور آب

یکی از راه های نشت یابی، نشت یابی از طریق کنتور آب است. این کار را شما هم می توانید به راحتی انجام دهید. برای این کار تمامی شیر های آب مصرفی در خانه رابه طور کامل ببندید. به یاد داشته باشید که ماشین لباس‌شویی یا ماشین ظرفشویی نیز به هیچ عنوان نباید روشن باشند. حتما باید توجه داشته باشید که تمامی شیر های مصرفی آب در خانه بسته باشند. پس از این مرحله رقم کنتور یا درجه کنتور را یادداشت کنید. توجه داشته باشید که اگر درجه ها در حال چرخش هستند، متاسفانه باید بگوییم لوله ها دچار نشت یا ترکیدگی هستند.
در مواردی که نشتی های لوله جزئی و بسیار کم است و دسترسی آسانی به لوله باز کنی ها ندارید، پیشنهاد می کنیم از چسب فایبر فیکس استفاده کنید. برای استفاده از این چسب ابتدا باید اطراف محل نشتی را سمباده بکشید تا کاملا صاف شود و منطق بلند کوتاه آن یکسان شود‌.

نشت یابی از طریق کنتور آب
پس از این مرحله نوبت به کار با نوار می‌رسد. نوار را به یک مقدار آب وارد کنید تا جای جای آن خیس شود. پس از آن نوار را درآورده و آب آن را بگیرید. نوار را ۲ تا ۵ لایه دور محل نشت که روی لوله واقع است بپیچید. پس از آن نیز یک نوار پلاستیکی دور آن بچسبانید و پس از خشک شدن این نوار پلاستیکی را نیز بردارید.
به یاد داشته باشید که این روش‌ تعمیر موقتی است پس در اسرع وقت آن را به افرادی ماهر و متخصص بسپارید.
در هر صورت اگر احساس کردید که ترکیدگی لوله های آب در هر ناحیه از منزلتان در حال رخ دادن است خونسردی خود را حفظ کرده و با یک لوله باز کنی معتبر تماس حاصل فرمایید.

ارسال یک نظر