اگو فاضلاب چیست؟

اگو فاضلاب چیست؟

همانطور که می دانید جمعیت جهان روز به روز در حال افزایش است با ادامه این روند نیازهای بشر به خدمات مختلف نیز بیشتر خواهد شد یکی از مهم ترین این نیاز ها وجود یک شبکه مناسب برای دفع فاضلاب می باشد.
فاضلاب تولید شده توسط بشر باید به روش صحیح دفع شود در غیر این صورت اختلالات زیادی در روند سلامت جامعه بشری، سلامت زمین و حیوانات نیز ایجاد خواهد شد با توجه به این موضوع امروزه کشورهای جهان اقدامات پیشرفته‌تری را در جهت دفع فاضلاب تولیدی به کار گرفته اند یکی از مهم ترین این اقدامات در کشور ما اگو فاضلاب می باشد.

اگو فاضلاب چیست؟
این طرح مربوط به فاضلاب تولید شده در شهرها می باشد. در واقع اگو سیستم دفع فاضلاب های تولید شده در شهر به روش مختلط می باشد امروزه در کشور ما سعی کرده‌اند تا روش های پیشرفته تری را نیز وارد طرح اگو کنند برای مثال در حال حاضر طرح اگو در شهر تهران تا حدود ۹۵ درصد انجام شده است اما هنوز هم بسیاری از منازل مسکونی موجود نسبت به اتصال به طرح اگو اقدام نکرده‌اند.
طرح اگو یک طرح کاملاً تخصصی می باشد که توسط متخصصان کشور ما، با استفاده از بهترین متریال ها و پیشرفته ترین روش های جهانی به اجرا رسیده است. اجرای این طرح تا حدود زیادی به حفظ سلامت جامعه ما کمک کرده و بسیار کاربردی بوده است.
در حال حاضر ساختمان هایی که در حال ساخت نیز می باشند باید به طور کامل با طرح اگو هماهنگی داشته باشند.

طرح اگو چیست؟

در طرح اگو فاضلاب تولید شده در هر ساختمان به یک مجرا ختم می شود در نهایت تمام فاضلاب های تولید شده در یک محله به مخزن اصلی فاضلاب شهری هدایت خواهد شد حال باید نسبت به دفع این فاضلاب از شهر اقدام کرد اما به طور حتم در این مسیر نیز فرایند های تخصصی بیشتری وجود دارد.
به طور حتم تا به حال چاه هایی را در سطح شهر ملاحظه کرده اید که دهانه آن ها با استفاده از یک قطعه فلزی به طور کامل پوشیده شده است در واقع این محل ها بخشی از طرح اگو می باشند. به طور حتم در حین هدایت فاضلاب های شهری اختلالات کوچک و بزرگی در این روند ایجاد خواهد شد اما متخصصان ما در این زمینه به طور شبانه روزی در جهت رفع این اختلالات فعالیت می کنند.

طرح اگو چیست؟
امروزه دانشمندان کارهای زیادی را برای دفع فاضلاب تولید شده توسط بشر ارائه کردند که برخی از آن ها کاربردی و راحت و برخی دیگر نیازمند هزینه های زیادی در این زمینه می باشد آیا تا به حال با خود فکر کرده اید که این همه فاضلاب تولید شده در جهان چگونه از بین میرود؟ امروزه بسیاری از کشورهای جهان پس از تصفیه فاضلاب با استفاده از روش های پیشرفته از آن برای آبیاری برخی از زمین ها استفاده می کنند.
همانطور که می دانید فاضلاب ها دارای مواد الی بوده و امروزه از آن ها برای تولید کود های کشاورزی نیز استفاده می شود.
برای هریک از بخش های طرح اگو طراحی های منحصر به فردی انجام شده است همانطور که می‌دانید ساختار تمامی قسمت های زیرین یک شهر با هم یکسان نبوده و برای ایجاد شبکه های فاضلابی طراحی های ویژه ای در نظر گرفته شده است برای مثال در مناطقی که خاک آن از رطوبت بیشتری برخوردار هستند از لوله های فاضلابی محکم تر و قوی تری استفاده شده است.

اهمیت طرح اگو

اجرای طرح اگو در بسیاری از شهرهای کشور ایران به خصوص کلانشهرها از اهمیت زیادی برخوردار بوده است در این قسمت اهمیت این طرح را برای شما بیان می کنیم.

۱- حفظ سلامت آب

همانطور که می دانید بخش عظیمی از آب های زیرزمینی در کنار فاضلاب ها قرار دارند تماس داشتن فاضلاب با آب های زیرزمینی موجب آلوده شدن آب می شود در این صورت مصرف این آب ها ناممکن خواهد بود ایجاد طرح اگو باعث حفظ سلامت و کیفیت آب های زیرزمینی می شود.

۲- سلامت انسان

 یکی دیگر از مهم ترین مزایای ایجاد طرح الگو حفظ سلامت انسان بوده است همان‌طور که می‌دانید فاضلاب دارای درصد بالایی از آلودگی ها می باشد در صورتی که این مواد آلوده به محیط زندگی بشر راه پیدا کند باعث ایجاد بیماری ها و عفونت های زیادی خواهد شد با توجه به این موضوع ایجاد طرح اگو باعث هدایت اصولی فاضلاب و خارج کردن آن از چرخه زندگی انسان گردیده است.

اهمیت طرح اگو

۳- استفاده بهینه

همانطور که در قسمت قبل هم گفتیم امروزه بسیاری از کشورهای جهان در تلاشند تا با استفاده از فاضلاب اتفاقات مفید و خوبی را برای بشر رقم بزنند به همین دلیل با اجرای طرح اگو بهره برداری از آن نیز راحت تر شده است.

۴- سلامت هوا

 یکی دیگر از مهم ترین ضرر های وجود فاضلاب در محیط بیرونی زمین ایجاد آلودگی در هوا می باشد فاضلاب تولید شده دارای گازهای سمی است در صورتی که این گازها به طور مداوم در هوا پراکنده شده باشند باعث آلوده شدن هوا می شود تنفس کردن انسان ها و حیوانات در این هوا بیماری های زیادی را ایجاد کرده و حتی باعث از بین رفتن گیاهان نیز می شوند.
توجه داشته باشید که یکی از مهم ترین موارد در اجرای طرح اگو اجرای اصولی ان می باشد این فرایند باید توسط مهندسان و افراد متخصص در این زمینه انجام شود.
اگرچه بخش عظیمی از این فرآیند توسط این افراد انجام می شود ما مردم نیز باید همراهی لازم در این زمینه را داشته باشند‌.توسعه پایدار همان طرح اگو می باشد که امروزه شما نام آن را به طور حتم در رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی شنیده اید.

اتصال فاضلاب به اگو

می دانید که برخی از منازل مسکونی و تجاری قبل از اجرای طرح اگو ساخته شده‌اند و از ساختار تقریباً قدیمی برخوردار هستند به همین دلیل از قبل به این طرح اتصال نداشته اند همانطور که در قسمت قبل هم گفتیم اتصال فاضلاب منازل به طرح اگو بسیار اصولی می باشد امروزه متخصصان در این زمینه با استفاده از لوله های پلی اتیلنی توانسته اند این اتصال مناسب را رقم بزنند.
لوله های پلی اتیلنی از مقاومت بالایی برخوردار بوده و تحت عواملی مانند سرما گرما و فشار ساختار خود را از دست نمی دهند به همین دلیل می‌توانند یکی از بهترین انتخاب ها برای استفاده در طرح اگو باشند امروزه شما می توانید اندازه ها و طول های مختلفی از این لوله های پلی اتیلنی را در ساختار فاضلاب شهری ملاحظه کنید.

اتصال فاضلاب به اگو
اولین مرحله در اجرای طرح اگو گرفتن مجوز از شرکت آب و فاضلاب می باشد زیرا ابتدا باید بدانند که اجرای این طرح اختلالاتی در شبکه دفع فاضلاب محل ایجاد می کند یا خیر .
یکی دیگر از موارد مهم در اجرای طرح اگو این است که آب فاضلاب با آب باران تماسی نداشته باشد تا بتوانیم به بهترین شکل ممکن از این آب ها نیز استفاده کنید همانطور که می دانید در سال های آینده جامعه بشری با کمبود آب مواجه می شود پس در حین اجرای این طرح حفظ آب نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

علت و دلایل گرفتگی اگو فاضلاب چیست؟

یکی از مهم ترین دلایل گرفتگی اگو فاضلاب استفاده های نادرست انسانی می باشد در صورتی که انسان ها موارد غیر قابل انحلال و غیر فاضلابی را وارد اگو فاضلاب کنند اختلالاتی در روند دفع آن ایجاد خواهد شد برای مثال رها کردن مواد رادیو اکتیو در فاضلاب یکی از رایج این موارد می باشد امروزه بسیاری از افراد پس از استفاده از دستمال‌های کاغذی آن را در توالت ها رها می کنند که این مورد یکی از مهم ترین دلایل گرفتگی اگو فاضلاب شهری است اگرچه دستمال کاغذی ها ساختاری قابل انحلالی دارند انباشته شدن آن ها در یک محل سبب تجمع بخش عظیمی از فاضلاب ها و در نهایت ایجاد گرفتگی در آن می شود.

علت و دلایل گرفتگی اگو فاضلاب چیست؟
علت دیگر گرفتگی اگو فاضلاب ساخت و سازهای نامناسب می باشد گاهی ممکن است ساختار غیراصولی فاضلاب یک ساختمان سبب آسیب رساندن به فاضلاب ساختمان های کناری نیز شود امروزه کارشناسان سعی کرده‌اند تا جریمه هایی را در این زمینه در نظر بگیرند تا بتوانند بخشی از این گرفتگی ها را جلوگیری کنند.
گاهی ممکن است با گرم و سرد شدن هوا بخشی از لوله های هدایت فاضلاب دچار شکستگی و یا نشت شده باشند در این مورد نیز اختلالات زیادی در روند تخلیه فاضلاب ایجاد خواهد شد توجه به این موضوع باید هرچه سریع تر در جهت تعویض لوله اقدام کرد در صورت وقوع این حادثه به طور حتم نشانه هایی از قبیل جاری شدن آب در سطح کوچه و یا احساس بوی نامطبوع به طور پیاپی در محله ملاحظه خواهید کرد در چنین شرایطی بهتر است با ارگان های فعال در این زمینه تماس حاصل فرمایید.

ارسال یک نظر