انواع فنر های لوله بازکنی و کاربرد های آن

گرفتگی لوله ها مسئله بسیار شایعی به شمار می‌رود که ممکن است ،برای هر یک از ما در محل زندگی و یا محل کارمان اتفاق بیوفتد، در این صورت برای رفع وضعیت پیش آمده سعی می کنیم، که سریعا مشکل را حل نماییم، و گرفتگی لوله را بر طرف کنیم. دلایل مختلفی وجود دارند که می‌توانند سبب گرفتگی لوله ها شوند، و باعث شوند که جریان آب از داخل لوله به راحتی عبور پیدا نکند.
 در صورتی که گرفتگی لوله ها ادامه پیدا کند، چندی بعد با این مسئله مواجه خواهید شد، که کلیه محتویات و آب از سطح لوله ها بیرون زده است، و بوی نامطبوع و بسیار بدی همه فضا را در بر گرفته است، در این صورت باید فورا به دنبال راه حلی برای باز کردن لوله ها باشید.انواع فنر های لوله بازکنی و کاربرد های آن برای رفع گرفتگی لوله ها، روش های مختلفی وجود دارد که برخی از آنها به عنوان روش های خانگی به شمار می روند، و توسط خود افراد انجام می شوند، روش دیگری که برای رفع گرفتگی لوله ها وجود دارد، سپردن آنها به یک مجموعه لوله بازکنی معتبر در نزدیک محل زندگی و یا محل کار خود، می باشد.
روش های خانگی که برای رفع گرفتگی لوله ها وجود دارد:
۱- رفع گرفتگی لوله ها به کمک آب گرم،
۲- رفع گرفتگی لوله ها به کمک مواد شوینده و آب گرم،
۳- رفع گرفتگی لوله ها به کمک محلول های مخصوص لوله بازکنی،
۴- رفع گرفتگی لوله ها به کمک فنر های دستی مخصوص لوله بازکنی،
۵- رفع گرفتگی لوله ها به کمک تلمبه های دستی.
روش هایی که توسط متخصصان لوله بازکنی به کار گرفته می‌شوند، جهت رفع گرفتگی لوله ها:
۱- استفاده از فنر لوله بازکنی برقی،
۲- استفاده از دستگاه تراکم هوا
 یکی از معروف ترین روش هایی که برای رفع گرفتگی لوله ها وجود دارد و در معرفی روش های گوناگون جهت رفع گرفتگی لوله ها نیز به آن پرداختیم، استفاده از فنر لوله بازکنی می‌باشد.
فنر های لوله بازکنی به دو شکل وجود دارند:
۱- فنر های لوله بازکنی دستی

 این نوع فنر ها که از جنس فلزی می باشند، در طول های مختلفی وجود دارند، و باید توسط نیروی انسانی حرکت آنها به داخل لوله و در ادامه آن رفع گرفتگی لوله ها انجام شود.
۲- فنر های لوله بازکنی برقی
فنر های لوله بازکنی برقی، با نیروی انسانی کار نمی‌کنند، بلکه آنها متصل به یک موتور الکتریکی خواهند شد، که روشن شدن آن موتور، حاصل چرخش بسیار سریع فنر به داخل لوله می باشد.

روش کار با فنر لوله بازکنی دستی

برای از بین بردن گرفتگی لوله ها، استفاده از فنر لوله بازکنی یک راهکار بسیار مفید و کاربردی به کار می‌رود، چراکه در این روش، آسیبی به لوله ها وارد نخواهد شد، در نتیجه هرچیزی که در داخل لوله گیر کرده باشد، و یا هر مواد دیگری که روی هم انباشته شده باشد، توسط فنر های لوله بازکنی بیرون کشیده می شوند، و گرفتگی لوله به راحتی رفع خواهد شد.
همانطور که در پیش تر به آن پرداختیم فنر های لوله بازکنی به طور کلی به دو صورت، دستی و برقی وجود دارند.
روش کار با فنر لوله بازکنی دستی دستی امری آسان و راحت به شمار می رود، و نیازمند افرادی با تخصص در این زمینه نمی باشد، برای استفاده از این نوع فنر می‌بایست: ابتدا آن را به داخل لوله مورد نظر وارد نمایید، سپس اقدام به حرکت آن در جهت های مختلف درون لوله نمایید، و پس از چندین بار امتحان آن را از درون لوله ها بیرون بکشید، تا اگر چیزی درون لوله گیر کرده بود از آن خارج شود، در مرحله آخر پس از اینکه مطمئن شدید چیزی درون لوله وجود ندارد آن را  بیرون بیاورید و سپس مقداری آب گرم را داخل لوله بریزید. هر یک از شما به راحتی در منزل خود می‌توانید با انجام مراحل ذکر شده، رفع گرفتگی لوله های خود را انجام دهید، کافیست اقدام به تهیه یک فنر لوله بازکنی دستی نمایید.
البته ناگفته نماند که به کارگیری این روش تنها در شرایطی با نتیجه مطلوبی مواجه خواهد شد که، گرفتگی به صورت جزئی باشد و مختص قسمت هایی همچون توالت و یا کفشور باشد، چراکه فنر های لوله بازکنی دستی تنها در طول های سه متر، تا ده متر وجود دارد، و در قسمت‌هایی که گرفتگی از ده متر بیشتر باشد، به کارگیری این روش کارآمد نخواهد بود و مشکل پیش آمده را رفع نخواهد کرد.

روش کار با فنر لوله بازکنی ماشینی

استفاده از فنر های لوله بازکنی برقی، نیازمند حضور افرادی است که تخصص کافی و مهارت در این زمینه را دارند، همچنین اینکه همه افراد قادر نخواهند بود که دستگاه فنر لوله بازکنی برقی را تهیه نمایند، به کار گرفتن این روش توسط متخصصان در حال فعالیت در مجموعه های لوله بازکنی انجام می شود.
از آنجایی که فنر های لوله بازکنی دستی، قادر به رفع گرفتگی تا عمق ده متر در لوله ها می باشند، مشخص است که استفاده از فنر های لوله بازکنی ماشینی برای گرفتگی هایی که از عمق ده متر بیشتر می‌باشند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.
آنها در ابتدا کار می بایست فنر را به دستگاه متصل نمایند، دستگاه را به برق متصل نمایند، باید طرف دیگر فنر را درون لوله قرار دهند، سپس باید روشن کردن دستگاه کار صورت بگیرد، دستگاه داخل لوله را به حرکت در می آورد و لوله با حرکات دورانی خود گرفتگی لوله را بر طرف می سازد.روش کار با فنر لوله بازکنی ماشینیالبته فراموش نشود که چنانچه استفاده از دستگاه لوله بازکنی برقی توسط متخصصان مجموعه های لوله بازکنی معتبر انجام شود، آسیبی به لوله ها وارد نخواهد شد. همچنین مواردی از اسیب های جدی در اثر چرخیدن فنر بر روی دست مشاهده شده که باید دقت و مهارت و ایمنی لازم رعایت شود.

مقایسه انواع فنر لوله بازکنی دستی با فنر برقی

فنر های لوله بازکنی دستی، به شکل ساده ای می‌باشند که در طول های ذکر شده تولید می شوند، جنس آنها فلزی است، پس در نتیجه مقاومت بسیار خوبی را از خود نشان خواهند داد.
استفاده از فنر های لوله بازکنی دستی، یک راهکار مناسب برای رفع گرفتگی های جزئی به شمار می‌رود، شما نمی توانید همه گرفتگی ها را با انجام این روش رفع نمایید.
همچنین شاید شما نتوانید تشخیص دهید که گرفتگی دقیقا در چه قسمتی از لوله هاست، زمانی که رفع گرفتگی لوله ها توسط فنر های لوله بازکنی برقی صورت بگیرد، یعنی قطعا انجام این کار تنها توسط متخصصان لوله بازکنی انجام خواهد شد، افراد در حال فعالیت در مجموعه های لوله بازکنی پیش از انجام هر کاری اقدام به بررسی وضعیت لوله ها می نمایند و تشخیص می‌دهند که گرفتگی لوله ها در چه قسمتی است، سپس در مرحله بعدی باید تشخیص دهند که برای رفع گرفتگی از چه سر فنری می بایست استفاده نمایند.مقایسه انواع فنر لوله بازکنی دستی با فنر برقی چراکه باید با توجه به گرفتگی در هر قسمتی از لوله ها از سر فنر مخصوص آن استفاده نمایند، که امکان تعویض سرفنر در فنر های دستی وجود ندارد.
سر فنرها شامل :
۱-  سرفنر برسی

عملکرد این سر فنر چیزی همانند برس می‌باشد، و قادر به از بین بردن رسوبات انباشته شده بر روی دیوار های لوله ها می‌باشد.
۲- سرفنر نیزه ای
همانطور که از نامش پیداست، ساختار آن شبیه به نیزه است و می تواند به راحتی درون مواد گیر کردی درون لوله ها فرو رفته و آن را از بین ببرد.
۳- سرفنر الماسی
این سر فنر بسیار تیز می‌باشد و قادر به خورد کردن هر گونه سنگ و یا اجسام سفت و محکم درون لوله ها می‌باشد.
۴- سرفنر اسیدی
 این سر فنر از خاصیت اسیدی برخوردار می‌باشد و با توجه به آن می‌تواند واکنش خوردگی را درون لوله ها انجام دهد.
۵- سرفنر چاقویی
این سر فنر قادر به قطعه قطعه کردن و یا ریز کردن مواردی همچون پارچه درون لوله ها می‌باشد.

ویژگی های فنر لوله بازکن برقی

استفاده از فنر های لوله بازکنی برقی، دارای ویژگی های بسیار بیشتری نسبت به فنر های لوله بازکنی دستی می باشد، از این رو انجام رفع گرفتگی لوله ها توسط فنر لوله بازکنی برقی با نتیجه بسیار مطلوب و بهتری همراه خواهد بود، اگر بخواهیم ویژگی های فنر لوله لوله بازکنی برقی را بیان نماییم:
۱- در هنگام به کار گیری این روش دیگر نیاز نیست که نیروی انسانی بسیار زیادی صرف باز کردن لوله ها شود، چراکه این کار توسط دستگاه انجام خواهد شد.ویژگی های فنر لوله بازکن برقی۲-طول نفر های لوله بازکنی بسیار زیاد می‌باشد، در نتیجه گرفتگی در هر عمقی باشد با این روش قابل رفع خواهد بود.
۳- در صورت گیر کردن هر گونه شی و یا وسیله های با تعویض سر فنر ها می توان گرفتگی را رفع نمود.

ارسال یک نظر