از بین بردن قارچ و کپک سرویس بهداشتی

از بین بردن قارچ و کپک سرویس بهداشتی

سرویس های بهداشتی از مکان هایی در خانه هستند که به طور دائم مورد استفاده قرار می‌گیرند.
این استفاده مکرر از سرویس های بهداشتی باعث شده تا رطوبت و خیسی در این مکان ها افزایش پیدا کند و موجبات ایجاد قارچ ها و کپک ها را در این نقاط را فراهم آورد.
رطوبت های موجود در سرویس‌ های بهداشتی، باعث تولید قارچ و کپک در این نواحی می‌شوند و ظاهری ناخوشایند به آن ها می دهند.
رطوبت و خیسی زیاد موجود در این نواحی همچنین، باعث می‌شوند این قارچ ها و کپک ها به دیوار های بیرون سرویس راه پیدا کنند و چهره ای زشت به آن ها بدهند. نکته مهم در رابطه با انتشار این قارچ و کپک هاست.
این قارچ ها در صورت قرار گیری در هر ناحیه ای به صورت مکرر و به سرعت تکثیر می‌شوند و حتی در بعضی مواقع موجب تخریب دیواره های سرویس بهداشتی می‌شوند. پس مهم ترین قدمی که می توان برای این مشکلات برداشت، جلوگیری از انتشار این قارچ هاست.از بین بردن قارچ و کپک سرویس بهداشتیاز مهمترین دلایلی که باعث ایجاد قارچ و کپک در جای جای سرویس بهداشتی می شوند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.
۱- عدم تهویه مناسب در سرویس بهداشتی
۲- سست شدن فلکه شیرآلات و خرابی آن ها
۳- عدم استفاده از نور مناسب در سرویس بهداشتی
با توجه به موارد گفته شده، برای جلوگیری از کپک و قارچ داخل سرویس های بهداشتی، می‌توان از تهویه مناسب داخل سرویس استفاده کرد.
همچنین به محض خرابی شیرآلات، باید برای درست کردن آن اقدام کرد و یا در مواردی آن ها را تعویض کرد.
همچنین توصیه ما به شما این است که در سرویس های بهداشتی حتما از پنجره های کوچک استفاده کنید‌.
این پنجره ها علاوه بر نور پردازی مناسب، باعث تهویه هوا به صورت طبیعی شده و رطوبت موجود در آن ها را به طور کامل خشک می‌کند. در مواردی نادر ممکن است با انجام تمامی موارد گفته شده، دوباره شاهد قارچ و کپک در سرویس بهداشتی باشیم که در این صورت جای جلوگیری باید به از بین بردن کپک ها بپردازیم.

دلایل رشد کپک و قارچ سرویس بهداشتی

از بین بردن کپک و قارچ در سرویس های بهداشتی اگر در زمان مناسب خودش اتفاق نیفتد و یا اهمیتی به وجود آن ها داده نشود، ممکن است موجب گسترش و رشد قارچ ها و کپک ها شده و همینطور باعث نفوذ به دیوار و تخریب آن ها شود.
شرایط گسترش این قارچ ها و کپک ها به صورت همیشگی در سرویس های بهداشتی وجود دارد و ممکن است در صورت گسترش زیاد، نتوان هرگز آن ها را از بین برد و برای ریشه کن شدن آن ها تصمیم به تخریب دیواره ها و یا شیرآلات آن گرفت.دلایل رشد کپک و قارچ سرویس بهداشتیتخریب دیواره و شیر آلات بسیار هزینه بردار است و ممکن است برای انجام این اقدامات زمان زیادی نیز صرف شود. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم در از بین بردن به موقع این قارچ ها و کپک ها کوشا باشید.
در ادامه با استفاده از روش هایی که قرار است خدمتتان عرض شود، می‌توانید به آسانی قارچ و کپک سرویس بهداشتی را از بین ببرید.

روش های از بین بردن قارچ سرویس بهداشتی

قارچ و کپک داخل سرویس های بهداشتی، ظاهری ناخوشایند به وجود می آورد که معمولا برای صاحبان خانه ها بسیار آزار دهنده است.
پیشنهاد می کنیم در صورت مشاهده هر گونه قارچ یا کپک، داخل سرویس های بهداشتی اقدامات زیر را جهت رفع آن ها انجام دهید.
۱- استفاده از سرکه سفید برای از بین بردن قارچ و کپک داخل سرویس های بهداشتی
محلول سرکه سفید یک محلول بسیار قوی است که می‌تواند به راحتی کپک ها و قارچ های سرویس بهداشتی نظیر حمام و دستشویی را از بین ببرد.
استفاده از این محلول، مقداری از آن را با مقدار بسیار کمی آب مخلوط کرده و داخل یک اسپری بریزید.روش های از بین بردن قارچ سرویس بهداشتی پس از آن محلول را روی کپک ها و قارچ ها اسپری کنید، پس از انجام این مرحله مقداری دیگر از آن را روی یک اسکاج زبر اسپری کرده و روی کپک و قارچ به وجود آمده بسابید تا کاملا پاک شود. سپس محل را با مقدار زیادی آب بشویید و از نبود کپک و قارچ اطمینان حاصل کنید.
برای جلوگیری از عدم ایجاد رطوبت حتما تهویه هوا را روشن کنید و اگر پنجره ای دارید آن را باز بگذارید، تا رطوبت کاملا از بین برود.
۲- استفاده از محلول بوراکس برای از بین بردن کپک و قارچ سرویس بهداشتی
برای درست کردن محلولی قوی با ترکیب بوراکس می توانید مقداری سرکه را با محلول بوراکس و همینطور مقداری آب مخلوط کنید.
طبق روش گفته شده با سرکه، مقداری از آن به صورت محلول درآورده و با آب ترکیب کنید.
محلول به دست آمده را درون یک قوطی اسپری بریزید و آن را دقیقا روی محل ایجاد کپک بزنید.
پس از آن با استفاده از یک اسکاج زبر محلول را روی کپک ها بسابید و شاهد از بین رفتن قارچ ها باشید
. به یاد داشته باشید در این زمینه باید صبوری کنید و در صورت پاک نشدن کپک ها، دوباره این کار را تکرار کنید.
۳- محلول هیدروژن پراکسید برای از بین بردن قارچ و کپک سرویس های بهداشتی
هیدروژن پراکساید محلولی قدرتمند است که برای از بین بردن لکه های سخت روی فرش و دیوار به کار میرود.
از این محلول به دلیل پاک کنندگی قوی که دارد همچنین می‌توان برای برطرف سازی و پاکسازی کپک ها و قارچ های سرویس بهداشتی کمک گرفت.
برای استفاده از این محلول هم باید مقدار زیادی از آن را با مقدار اندکی آب مخلوط کرد و آن ها را به صورت محلول درآورد.
سپس مقداری از آن را روی کپک و قارچ ها بریزید. سپس با استفاده از فرچه یا مسواک پاک کننده، کپک ها را از بین ببرید.
پس از آن که کپک به صورت کامل از بین رفت، محل ایجاد کپک را با استفاده از یک سشوار خشک کنید و یا از تهویه سرویس برای خشک کردن آن کمک بگیرید. محلول هیدروژن پراکساید همچنین در از بین بردن بوی بد حاصل از قارچ و کپک کاربرد ویژه ای دارد.
۴- استفاده از روغن درخت چای برای از بین بردن قارچ و کپک داخل سرویس بهداشتی
روغن درخت چای یک محلول پاک کننده بسیار قوی و به عنوان ضد عفونی کننده ای بسیار قوی در از بین بردن قارچ و کپک به کار میرود.
برای استفاده از این روغن ابتدا ۲ قاشق غذاخوری از آن را با ۲ لیوان آب ترکیب کنید و سپس طبق روش های ذکر شده، آن را داخل یک قوطی اسپری بریزید. در مرحله دوم مقداری از آن را روی محلول اسپری کنید و با استفاده از فرچه مورد نظر کپک ها و قارچ ها از بین ببرید.
با استفاده از این روش سنتی کپک حمام خیلی سریع و در عرض چند ثانیه از بین می‌رود.
۵- استفاده از آمونیاک برای از بین بردن کپک و قارچ سرویس های بهداشتی
آمونیاک از پاک کننده های بسیار قوی است که در ترکیب با مواد شوینده بسیار قوی محلولی بسیار عالی می‌سازد.
آمونیاک در از بین بردن کپک ها و قارچ های موجود داخل سرویس های بهداشتی، نقش مهمی دارد و می‌تواند این آلودگی ها را به سرعت پاک کند.
برای استفاده آمونیاک مقداری از آن را با یک پاک کننده قوی مثل مواد شوینده ترکیب کنید و سپس روی محل ایجاد شده بریزید و آن را دستمال بکشید.
استفاده از تهویه هوا بعد از عملیات پاکسازی بسیار ضروری است و نیاز است تا حتما صورت بگیرد زیرا در غیر این صورت احتمال به وجود آمدن دوباره هر کپک و قارچی وجود دارد.
۶- استفاده از جوش شیرین برای از بین بردن قارچ و کپک داخل سرویس های بهداشتی
برای استفاده از جوش شیرین باید حتما آن را روی کپک ایجاد شده بریزید و سپس محل ایجاد کپک را با مقدار فراوانی آب بشویید.
برای قوی تر شدن این محلول و پاک کردن سریع کپک ها و قارچ ها بهتر است جوش شیرین را با یک پاک کننده مثل صابون یا مایع ظرفشویی مخلوط کنید.
این مخلوط باعث می‌شود که سرویس های بهداشتی خیلی سریع تر پاکسازی شوند. پس از تمامی مراحل ذکر شده، محل را به خوبی خشک کنید تا بستری برای رشد قارچ یا کپک دیگری فراهم نشود.

نکاتی درباره تمیز کردن قارچ و کپک سرویس بهداشتی

۱- در هنگام تمیز کردن قارچ و کپک حتماً از ماسک، دستکش و  عینک ایمنی استفاده کنید.نکاتی درباره تمیز کردن قارچ و کپک سرویس بهداشتی۲- سعی کنید دست خود را به هیچ کپک یا قارچی تماس ندهید. (به یاد داشته باشید این کپک ها و قارچ ها سمی هستند و نباید با پوست انسان تماس پیدا کنند.)
۳- محلولی که ساخته اید را  فقط روی محل کپک و قارچ اسپری کنید.

ارسال یک نظر