انواع فنر لوله بازکنی

انواع فنر لوله بازکنی

مسئله گرفتی لوله ها، همواره یکی از مشکلات بارزی است که امکان رخ دادن آن برای همه افراد وجود دارد، و وقوع آن دردسر های فراوانی را با خود به وجود می آورد. که فرقی نمیکند این اتفاق در منازل افراد و مکان های مسکونی رخ بدهد و یا در مکان های اداری، تجاری و محل کار افراد. معمولا شایع ترین نشانه ای که خبر خواهد داد که لوله ها دچار گرفتگی شده اند، ایجاد بوی نامطبوع و آزار دهنده خواهد.
در حین بروز چنین مشکلی معمولا افراد فورا به دنبال راه حلی خواهند گشت تا بتوانند با به کارگیری آن مشکل پیش آمده را رفع نمایند. روش های مختلفی جهت رفع و حل این مسئله وجود دارد، یکی از آنها استفاده از فنر های مخصوص لوله بازکنی می باشد، استفاده از فنر های مخصوص لوله بازکنی با مزیت هایی همچون:

۱- این فنر های به لوله ها آسیبی وارد نخواهند کرد و موجب ترکیدگی و یا سوراخ شدن آنها نمی‌شوند

۲- خیلی سریع و بدون نیاز به تجهیزات مختلف این فرایند صورت می‌گیرد.

انواع فنر لوله بازکنی

که در ادامه قصد داریم تا به معرفی انواع فنر های لوله بازکنی بپردازیم.
در واقع یکی از اصلی ترین ابزار هایی که مجموعه های لوله بازکنی از آن جهت رفع گرفتگی لوله ها استفاده می‌نمایند، فنر لوله بازکنی می‌باشد.

عمل روش کار انواع فنر لوله بازکنی بدین صورت است که با استفاده از پیچ های مخروطی که در نوک فنر وجود دارد، مواد اضافی که باعث گرفتگی چاه شده اند را به درون چاه حرکت می دهد.
به همین دلیل علاوه بر باز کردن گرفتگی لوله باعث می شود که تمامی مواد مانند مو، لایه های چربی و… از دیواره چاه جدا شوند و کارایی چاه بالا رود.  لوله بازکنی به این صورت انجام میگیرد که، با توجه به ساختاری که از آن برخوردار است، بر روی سطح نوک آن پیچ هایی وجود دارد که شبیه به مخروط می باشند، در واقع همین پیچ های مخروطی شکل هستند که سبب می‌شوند تا فضولات و اشغال هایی که مانع از عبور جریان آب شده اند، و باعث گرفتگی لوله، به درون چاه هدایت شوند. پس اگر بخواهیم به طور کلی عملکرد آن را مورد بررسی قرار دهیم، میتوانیم بگوییم که استفاده از فنر لوله بازکنی ۲ نتیجه مطلوب به همراه دارد، اول اینکه سبب می شود تا گرفتگی لوله برطرف شود، و دوم این مورد که تمامی موادی که ممکن است در گرفتگی لوله ها نقش داشته باشند مانند مو، لایه های چربی و… را از دیواره چاه جدا می کند که سبب می شود تا کارایی چاه افزایش پیدا کند.

به طور کلی فنرهای لوله بازکنی شامل دو مدل می باشند، که بستگی دارد میزان گرفتگی لوله تا چه حد باشد، به این ترتیب استفاده آنها را به کار می‌گیرند. فنر لوله بازکنی دستی و فنر لوله بازکنی برقی

۱- فنر لوله بازکن دستی

این نوع از فنر زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد، که مشکل گرفتگی لوله ها جدی نباشد و یا به عبارتی دیگر سطحی باشد، به این ترتیب استفاده از این نوع از فنر لوله بازکنی در کوتاه ترین زمان ممکن گرفتگی لوله را برطرف می‌سازد، همچنین ناگفته نماند که این روش مخصوص کسانی است که اطلاعات و مهارت کافی در زمینه لوله بازکنی ندارند، در واقع همان عموم مردم که سر رشته ای در این زمینه ندارند.

۲- فنر لوله بازکنی برقی

 لازمه استفاده از فنرلوله بازکنی برقی این است که حتما می بایست این فرایند در حضور دستگاهی به اسم دریل انجام شود، چراکه این فعالیت این نوع از فنر می بایست به صورت خودکار و غیر دستی صورت بگیرد، با روشن شدن دریل موجود حرکت فنر آغاز می شود و به صورت دورانی حرکت می‌کند، حرکت دورانی آن با رفع گرفتگی لوله همراه می‌باشد، استفاده از این نوع فنر و به کارگیری این شیوه تنها مختص به افراد در حال فعالیت در مجموعه های لوله بازکنی می‌باشد که از تجربه کافی در این زمینه برخوردار می‌باشند‌.
زمانی که میزان گرفتگی عمقی و سخت باشد و یا طول چاه زیاد باشد، به کار گیری این روش صورت می گیرد. از آن می‌توان برای رفع گرفتگی همه قسمت ها همچون کفشور حمام، آشپزخانه، پارکینگ، حیاط و همچنن و…. استفاده کرد.

فنر های مخصوص دستگاه برقی

همانطور که در پیش تر به آن پرداختیم، چنانچه گرفتگی لوله ها جدی تر باشد، می بایست از فنر لوله بازکنی برقی جهت برطرف‌کردن گرفتگی آن کمک بگیریم، اما ناگفته نماند که لازمه های دیگری نیز وجود دارد که با توجه به آنها نیز، میبینیم که بهترین گزینه استفاده از این نوع از فنر لوله بازکنی می‌باشد.
لازمه هایی همچون، گرفتگی هایی که عمیق تر از ده متر می‌باشند، گفته شد برای رفع گرفتگی‌های بالای ده متر باید از فنرهای بلند استفاده نمود که روی دستگاه لوله بازکنی وصل می‌شوند. به‌طورکلی برای عمق بالای ده متر از دستگاه های لوله بازکنی استفاده می‌شود.

فنر های مخصوص دستگاه برقی

تفاوت این دستگاه با فنر لوله بازکنی دستی در این است که، این دستگاه با قدرت و سرعت بالاتری فرایند رفع گرفتگی لوله را انجام می‌دهد.موتور برقی که فنر به آن متصل می شود نقش مهمی در عملکرد این دستگاه دارد، جزئی دیگر که در این فرایند نقش پررنگی دارد سر فنری است که قرار است بر روی فنر قرار گیرد.

انوع رایج سرفنرهای دستگاه ژنراتور برقی

در پیش تر به معرفی سر فنر که یکی از اجزای مهم به کار برده شده در فنر لوله بازکنی برقی به شمار می‌رود پرداختیم، برای انجام این روش، وجود سر فنر بسیار ضروری به شمار می‌رود. و انتخاب نوع سرفنر حائز اهمیت بسیاری می‌باشد، به همین خاطر است که این فرایند یک کار تخصصی به شمار میرود و تنها توسط مجموعه های معتبر لوله بازکنی به درستی انجام پذیر می‌باشد، چراکه آنها می‌بایست ابتدا نوع گرفتگی لوله را تشخیص دهند، سپس با توجه به آن از سر فنر مخصوص و موجود استفاده نمایند.
در واقع هر سر فنر مختص استفاده جهت رفع گرفتگی یک مکان می‌باشد، سرفنری که میبایست برای بازکردن سرویس بهداشتی مورد استفاده قرار گیرد، با سر نفری که قرار است برای باز کردن کفشور تراس منزل مورد استفاده قرار گیرد کاملا متفاوت است. سرفنر ها انواع مختلفی دارند، ازجمله،

۱- سر فنر الماسی

اگر بخواهیم بهترین و محکم ترین سرفنر لوله بازکنی را معرفی کنیم، می توانیم از سر فنر الماسی یاد کنیم، که کاربرد آن در خرد کردن سنگ و آجر و اشیا سخت درون لوله دیده می‌شود‌.

۲- سر فنر اسیدی

 همانطور که از نامش می توانید حدس بزنید این نوع سرفنر دارای مواد اسیدی و شیمیایی می‌باشد که موجب شده است تا دارای قابلیت ضد خوردگی شود و مناسب برای رفع گرفتگی توالت و لوله های فاضلابی باشد.

۳- سر فنر نیزه ای

 ساختار آن شباهت بسیاری به نوک نیزه دارد، به این منظور که بتوان آن را در اجسام و موادی مثل خاک و ماسه فرو کنیم.

۴- سر فنر برسی

این نوع از سر فنر نیز عملکردی همچون برس دارد که سبب می شود تا جرم، رسوب و چربی های ایجاد شده درون لوله فاضلاب زدوده شود و از بین روند.

۵- سر فنر کوزه ای

عملکرد بسیار زیادی شبیه به سر فنر برسی دارد.

انوع رایج سرفنرهای دستگاه ژنراتور برقی

۶- سر فنر چاقویی

بسیار برنده و تیز می‌باشد، که سبب میشود تا بتوان به کمک آن اجسام گیر کرده در لوله بریده و یا قطعه قطعه شوند.

۷- سر فنر ابزار گیر

 این سر نیزه قابلیت متفاوتی از خود به عمل می آورد و آن هم این است که به ابزارهای مختلف جهت انجام عملیات های خاص متصل میشود.

 فنر دستی لوله بازکنی را بهتر بشناسید.

فنر دستی لوله بازکنی، میتواند توسط همه افراد به کار برده شود و به کمک آن مشکل گرفتگی لوله ها را از بین برد. به این نوع از فنر لوله بازکنی، فنر لوله بازکنی خانگی نیز گفته میشود که نام آن منشأ از آن دارد که همگان می‌توانند آن را در منزل خود داشته باشند و از آن در شرایط بحرانی کمک گیرند.
برای بیان مشخصات ظاهری آن نیز می‌توانیم اینگونه بگوییم که طول این فنر  ۳ متری، ۴ متری، ۵ متری تا ۱۰ متری خواهد بود. جنس آن نیز فولادی است، همین خصلت آن سبب شده است تا میزان مقاومت و طول عمر آن افزایش پیدا کند.

ارسال یک نظر